Żywe plot bądź żywopłoty

Żywe plot inaczej żywopłoty

Żywopłoty najczęściej spełniają podobną rolę jak ogrodzenie z plastyku, chociaż częstokroć służą ponadto za ozdobę. Zazwyczaj takie ogrodzenia sadzi się w nasłonecznionych kompozycjach, gdzie prędko rosną oraz silnie gęstnieją. Wiele uroku posiadają także takie żywe ogrodzenia, które wiodą poprzez zacienione kąciki podwórza. Ciemna zieleń liści z transparentna tu i ówdzie gmatwanina gałęzi ewentualnie kwiatami komponują przyciągające spojrzenie obrazy,a chłodna wilgoć, bijąca od zatopionej w ciemnościach gleby , sprawia że nawet niedługi spacer wzdłuż takiego ogrodzenia wycisza oraz relaksuje.

Stawiając ogrodzenie w Poznaniu z żywych roślin, wypada uwzględnić funkcje takiego ogrodzenia, warunki które dominują w ogrodzie, a także nasze preferencje a także czas jaki zdołamy poświecić na jego pielęgnacje. Żywe ogrodzenia o normalnym pokroju samodzielnie wzrastają, częstokroć tez mocniej rozkwitają, ale wymagają również bardzo dużo powierzchni. Geometryczne względnie bogato profilowane żywe ogrodzenia Poznań zdołają być bardzo delikatne, hoc wypada je cyklicznie przycinać oraz raczej nie rozkwitają. Nie bez wpływu są również koszty zakupu roślin na parkan. Jest wobec tego nad czym się myśleć, bowiem takie plot wyznacza się na długi okres czasu, czasami nawet na pokolenia.


Najczęściej wystarczający powinien być żywy parkan o wielkości około 1,5 metra. Na takie ogrodzenie w zacienionym miejscu nadaje się ligustr zwykły, niezwykle często wybierany obecnie na żywopłoty modelowane. Ma on sporo zalet:
• jest łatwy w utrzymaniu,
• odpowiednio wytrzymuje czas mniejszych opadów,
• ekspresowo rośnie,
• regularnie podcinany ładnie gęstnieje oraz nie ogałaca od korzeni,
• w regionach o umiarkowanym klimacie, np. na naszym wybrzeżu, nie traci zima liści, a nawet jeśli je zrzuci, to i tak gęstwina jego łodyg aranżuje niedostępny dla wzroku parkan,
• jest niedrogi w utrzymaniu.

Ligustr można zamienić z irga połyskująca-jesienią cudownie zmienia odcień na rożne kolory brązu, żółci i czerwieni. Godne polecenia są tez żywe ogrodzenia kształtowane z grabu, którego suche liście o barwie starego złota trzymają się na gałęziach aż do wiosenki.
Więcej możliwości wyboru jest cienioznośnych krzewów nadających się na żywe ogrodzenia nieformowane. Bywają to to m.in. rodzaje o ślicznych kwiatach tj. hortensje, jaśminowce, żylistki oraz kaliny. Tym, którzy lobia otaczać się użytecznymi roślinami rekomendujemy na takie ogrodzenie czarna porzeczkę. Można nadawać jej kształt tylko od strony widocznej, zaś cześć gałęzi zostawić dzikich, aby rodziły owoce.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s